fbpx

Zadarski košarkaši priuštili svojim navijačima još jednu večer za pamćenje

Zadar je još jednom, po tko zna koji put posljednjih godina, posramio euroligašku i višestruko bogatiju Cedevitu. Momčad Ante Nazora priuštila je svojim navijačima još jednu večer za pamćenje. Njih preko 4000 na kraju je oduševljeno pljeskalo i klicalo igračima u bijelim dresovima, a posebno se skandiralo jedno ime: “Fićo, Fićo!” Filip Kraljević odigrao je utakmicu života, zabivši 30 koševa (12-16 za dva, 6-7 slobodna bacanja), uz sedam skokova i dvije asistencije. Tako je predvodio Zadar do devete pobjede u ABA ligi ove sezone, a druge protiv Cedevite, nakon one u Zagrebu krajem listopada prošle godine. Zagrepčani su bolje odigrali prvo poluvrijeme i u jednom trenutku vodili sa +9, ali Zadrani se ni u jednom trenutku nisu predavali, a u nastavku su kao pravi Tornado otpuhali protivnika. Obrana – fantastična, napad – raznovrstan i atraktivan kao rijetko kada posljednjih godina. Bio je to Zadar baš po guštu navijača. I to ne protiv bilo koga, nego protiv momčadi iz Top 16 Eurolige.

Cedevita na +9

Zadrani su dobro ušli u utakmicu, iako nisu imali obrambenog rješenja za Mira Bilana. Centar Cedevite u prvoj je četvrtini zabio osam poena od 12 momčadskih, što će reći da su mu suigrači na otvaranju bili poprilično neraspoloženi. Poentirali su samo još Gordić i White. Zadar se, pak, razigrao također preko centarskih pozicija, Kraljević je zabio šest poena, a Marinković četiri. Tri bacanja pogodio je Cosey, ali Nazor nije bio zadovoljan njegovom igrom pa ga je vrlo brzo posjeo na klupu i pošteno se izvikao na njega. Upisao se i Marko Ramljak, da bi Delaš tricom u posljednjem napadu postavio 18:12 na kraju prve četvrtine. U drugoj, međutim, druga priča. Žganec i Pullen odmah su približili goste na 18:16, a domaći su preko četiri minute ostali bez koša, sve dok nije poentirao Kraljević. Nakon novog koša Pullena, Bašić je u 15. minuti zabio tricu za 23:18, no onda je Zadar stao, a Cedevita se raspucala. Posebno se to odnosi na Walkera, koji je u kratkom razdobolju pogodio tri trice, a jednu je pridodao Pullen, koji je odmah zatim zabio i u kontranapadu. Još jedan koš pridodao je Bilan za ukupnu seriju gostiju 16-2 i bijeg na +9, 25:34. Nakon spomenute Bašićeve trice, za domaće je uspio poentirao samo Kraljević, koji je do poluvremena zabio 14 od 29 zadarskih poena. S obzirom na to, “bijeli” su mogli biti i zadovoljni što su u svlačionice otišli sa samo -7, 29:36.

Kraljević je u sjajnom ritmu otvorio i drugo poluvrijeme. Dvaput zaredom je zabio na asistenciju Delaša, a u međuvremenu blokirao Pullena pa se Zadar približio na 33:36. Babić tricom i Bilan koš-faulom vratili su gostima +8, 34:42, no Kraljević je bio nezaustavljiv. Novim košem uz dodatno bacanje držao je svoje na životu. Zabio je i Cosey za 39:42, ali Pullen i Gordić tricama su ponovno povisili na +7, 41:48. Tricaški festival nastavili su Barać, opet Pullen pa Cosey, a kada je Ivan Ramljak zabio za 49:51, Veljko Mršić je u 27. minuti morao pozvati time-out. Delaš je promašio tricu za vodstvo Zadra, da bi Pilepić pogodio devetu Cedevitinu za 50:54. No, odgovorio je istom mjerom Barać. Šlag na kraju odlične zadarske treće četvrtine stigao je fantastičnim zakucavanjem Kraljevića jednom rukom u posljednjem napadu za 55:54. Tako je Zadar u posljednjih deset minuta ušao s vodstvom, a publika je bila na nogama.

Rapsodija u bijelom

A otvaranje četvrte četvrtine bilo je još impresivnije. Ivan Ramljak (dvica i trica) i Kraljević (dva zakucavanja) napravili su seriju 9-2 i Zadar je u 33. minuti pobjegao na +8, 64:56. Međutim, Walker i Bilan su nekako uspjeli održati Cedevitu u igri i prepoloviti razliku na 64:60. Četiri razlike bilo je i nakon bacanja Coseya i koša Pulena pet minuta prije kraja 66:62, no Zadrani su jednostavno bili u boljem ritmu. Kraljević je zabio jedno bacanje, a Pullen promašio oba. Mogao je Zadar opet pobjeći na +8, ali su Ivan Ramljak i Cosey promašili trice. No, i gosti su nastavili promašivati pa je Barać zabio za 69:62, a malo kasnije Delaš tricu od table za +9, 72:63. Zadar je manje od tri minute prije kraja imao utakmicu u rukama, ali još nije bilo gotovo. Pullen je zabio tricu uz prekršaj Kraljevića za 72:66, no promašio je dodatno bacanje, a Walker iz odbijanca nije uspio ubaciti. Na drugoj strani je na crtu slobodnih bacanja ponovno stao Kraljević i pogodio oba za kraj gostujućih nadanja. Pullen je izgubio još jednu loptu, a Cosey zabio za +10, 76:66, nakon čega je Mršić, više iz očaja, pozvao time-out, kada je na semaforu ostalo manje od minute. Pilepić je pogodio brzu tricu, a nakon dva bacanja Ivana Ramljaka, Pullen koš-faul za 78:72, ali vremena više nije bilo. Veliko slavlje u Krešinom domu moglo je početi.

ZADAR – CEDEVITA 81:72
(18:12, 11:24, 26:18, 26:18)

ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 4000. Suci: Sreten Radović (Hrvatska), Damir Javor i Sašo Petek (oba Slovenija).

ZADAR: Bašić 3, Cosey 13 (6-6), Jelenković, Kraljević 30 (6-7), Šango, Delaš 7 (1-2), Špaleta, M. Ramljak 2, Bošnjak, Marinković 4, Barać 13 (3-4), I. Ramljak 9 (2-2). Trener: Ante Nazor.

CEDEVITA: Pullen 23 (3-7), White 2, Katić, Pilepić 6, Babić 7 (2-2), Žganec 2, Walker 12 (1-2), Musa, Bilan 15 (3-3), Mazalin, Gordić 5, Arapović. Trener: Veljko Mršić.

Šut za dva: Zadar 21-35, 60%; Cedevita 15-41, 37%.

Šut za tri: Zadar 7-22, 32% (Delaš 2, Barać 2, Bašić, Cosey, I. Ramljak); Cedevita 11-22, 50% (Pullen 4, Walker 3, Pilepić 2, Babić, Gordić).

Slobodna bacanja: Zadar 18-21, 86%; Cedevita 9-14, 64%.

Skokovi: Zadar 38 (29+9); Cedevita 25 (16+9).

Osobne pogreške: Zadar 21; Cedevita 21.

Izvor: Zadarski list/ZDanas