fbpx

Kolo sreće se okrenulo, Cedeviti drama na Višnjiku

Nova dramatična završnica na Višnjiku. Ovaj put sa sretnim epilogom za goste. Zadrani su imali nekoliko prilika da prelome susret, ali ih nisu iskoristili i za to su kažnjeni. Jednu loptu su izgubili pri vodstvu 72:69, a nakon što je Baždarić u kontri smanjio na 72:71, i drugi put zaredom su poklonili posjed protivniku. Međutim, promašili su Suton pa nakon napadačkog skoka Wright iza linije 6,75. Travis je skočio i iznudio prekršaj. Mogao je petnaestak sekundi prije kraja povisiti na +3, ali je pogodio samo prvo za 73:71.

Cedevita je krenula u posljednji napad. Zadrani, kao i protiv Cibone, nisu odlučili raditi prekršaj, no to im ovaj put nije donijelo željeni rezultat. Šut kojega je prije tjedan dana promašio Strawberry, ovaj put je pogodio Marko Tomas za konačnih 73:74. Na semaforu je ostalo malo više od dvije sekunde i Ante Nazor je pozvao time-out, ne bi li pokušao režirati još jedan preokret, kao protiv Partizana. Opet je Delaš izvodio iz auta i lopta je došla do Travisa, ali ovaj put u mnogo težoj situaciji, daleko od koša. Amerikanac je, pri pokušaju da se oslobodi čuvara, zakoračio u aut i gosti su mogli početi slaviti.

Vatreno otvaranje
Gosti su preko Bilana, Ilievskog i Tomasa prvi došli do prednosti od dva napada, 2:6 već u drugoj minuti, no i domaćima se vrlo brzo otvorilo u napadu. Kaštropil je vezao četiri poena, a Vrbanc pogodio tricu za prvo vodstvo Zadra, 9:8. Odmah mu je istom mjerom uzvratio Tomas, ali je raspoloženi Kaštropil još u dva navrata pogađao za izjednačenje. Prva dionica bila je vrlo efikasna, igralo se praktički koš na koš i momčadi su se više puta izmjenjivale u vodstvu. Cedevitu su neko vrijeme držali centri Bilan, Šuput i Suton, a upravo su visoki igrači vodili glavnu riječi i kod Zadra. Kad je izišao Kaštropil, u strijelce se s penala upisao Nurkić, a dobro je utakmicu otvorio i kapetan Ivanov. Drugu tricu domaćih zabio je Delaš (22:20), ali je neriješen rezultat na kraju prve četvrtine postavio Wright svojim prvim poenima s linije slobodnih bacanja.

Koš na koš
U drugoj četvrtini, druga slika. Podignut je intenzitet obrana s obje strane, napadi su malo posustali i sve teže se dolazilo do koša. U početku je to više odgovaralo Zadranima. Nakon koša Šuputa napravili su seriju 7-0 (Ivanov, Ramljak, Allen, Morović 1) i prvi put otišli na +5, 29:24 u 24. minuti. Ista razlika bila je i minutu kasnije, nakon bacanja Tomasa i koša odličnog Ivanova, 31:26. Četiri minute prije poluvremena Petrović je morao pozvati time-outa, koji je, izgleda, trgnuo njegovu momčad.

Prvo je Wright zabio s poludistance na zadarsku zonu, potom je Šuput pogodio tricu, a Ilievski je iskoristio izgubljenu loptu Travisa i položio u kontri za preokret, 33:34. Jedini koš domaćih u tom razdoblju postigao je Ivanov, ali su onda Travis i Morović osigurali svojima minimalnu prednost na velikom odmoru, 37:36. Po izlasku iz svlačionice ritam utakmice ostaje isti. Prevladavaju obrane, a prva četiri porena pala su s penala (38:39). Ipak, nakon četiri minute kreće prvi ozbiljniji zadarski nalet.

Zadar na +8
Otvorili su Ivanov i Delaš (42:39), a nakon koša Šuputa, Delaš pogađa i tricu za 45:41. Kada je Kaštropil povisio na +6, gostujući trener morao je u 27. minuti pozvati time-out. Pritom je, međutim, klupa Cedevite zbog stalnih prigovora sucima, zaradila tehničku pogrešku pa je Delaš bacanjima prvi put povisio i na osam razlike, 49:41. No, zagrepčani su brzo odgovorili i bacanjima Bilana, te tricom Mašića smanjili na -3, 49:46.

Sličan scenarij ponovio se i u posljednje dvije minute treće četvrtine. Kaštropil, Travis i Batur (koš-faul) vratili su u jednom trenutku svojima +7 (56:49), ali su se Baždarić i Mašić pobrinuli da Cedevita u završnih deset minuta igre ipak uđe s tri poena zaostatka, 56:53. Ovaj potonji je iskoristio neopreznost Zadrana u skoku, nakon što je Bilan promašio oba penala, te iz odbitka ubacio loptu kroz obruč.

Na otvaranju četvrte četvrtine Vrbanc (trica) i Travis (bacanja pa dvica) još su dva navrata donijeli Zadru najveću prednost na utakmici od osam poena (61:53, 63:55). Petrović je zato već nakon dvije i pol minute pozvao time-out pa su Mašić i Baždarić u kontri smanjili na 63:59. Delaš je svojom trećom tricom vratio +7 (66:59), no tada stvari u svoje ruke uzima kapetan gostiju Baždarić. U dva napada vezao je dvije trice iz kuta i ekspresno vratio svoje u igru, 66:65, pet minuta prije kraja.

Vrbancu je trica iscurila i Nazor je, 4,09 prije kraja, morao reagirati minutom odmora. Tomas je kompletirao seriju Cedevite 8-0, koju je prekinuo Prostran s penala, ali opet Tomas vraća prednost svojima, 68:69. Zadrani se, međutim, nisu predavali. Travis i Ivanov preokrenuli su na 72:69, a imali su domaći i napad za mogućih +5 nakon što je Travis blokirao Sutona. No, u tom napadu nisu ni uspjeli šutirati, nego su izgubili loptu i omogućili Baždariću da u kontri smanji na 72:71. Ušlo se tako još jednom u dramatičnu posljednju minutu, u kojoj su ovaj put sretniji bili gosti.

ZADAR 73
CEDEVITA 74

(22:22, 15:14, 19:17, 17:21)

ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 4500. Suci: Srđan Dožai (Hrvatska), Andrej Jeršan (Slovenija) i Alfred Jovović (Hrvatska).

ZADAR: Allen 4, Ivanov 12, Travis 13 (3-4), Kaštropil 13 (1-2), Delaš 13 (2-2), Ramljak 2, Brkić, Batur 3 (1-1), Nurkić 2 (2-2), Morović 3 (1-2), Vrbanc 6, Prostran 2 (2-2). Trener: Ante Nazor.

CEDEVITA: Rogić, Wright 5 (3-4), Šuput 10 (1-2), Babić, Kitchen, Suton 6 (2-2), Bilan 6 (2-4), Ilievski 8 (2-2), Tomas 15 (3-5), Mašić 8 (1-2), Baždarić 16 (2-2). Trener: Aleksandar Petrović.

Šut za dva: Zadar 23-39, 59%; Cedevita 20-36, 56%.

Šut za tri: Zadar 5-15, 33% (Delaš 3, Vrbanc 2); Cedevita 6-25, 24% (Baždarić 2, Tomas 2, Mašić, Šuput).

Slobodna bacanja: Zadar 12-15, 80%; Cedevita 16-23, 70%.

Skokovi: Zadar 33 (25+8); Cedevita 25 (16+9).

Osobne pogreške: Zadar 27; Cedevita 15.

Izvor: Zadarski list